Savitarpio pagalbos grupių organizavimas ir užsiėmimų vedimas – viena iš kompleksinių paslaugų šeimai, kurią, įgyvendindamos projektą „Kompleksinės paslaugos (KOPA)“, teikia visos Lietuvos savivaldybės. Tačiau Panevėžio miesto bendruomeniniai šeimos namai (BŠN) išsiskiria tuo, kad organizuoja savitarpio pagalbos grupes, atliepiančias labai skirtingus žmonių poreikius, ir drąsiai imasi vis naujų temų – nuo grupinių užsiėmimų, skirtų kūdikio susilaukusioms mamoms, iki vyrų ar senjorių grupių.
Vyrų grupė išaugo į savarankišką bendruomenę
„Jaučiame pulsą, ko tuo metu žmonėms labiausiai reikia ir stengiamės atliepti jų poreikį – pasiūlyti paslaugą, kai ji yra reikalinga“, – sako Panevėžio bendruomeninių šeimos namų projekto „Kompleksinės paslaugos (KOPA)“ koordinatorė Roberta Daubaraitė-Randė.
Taip individualiose konsultacijose išgirdus vyrų norą turėti atskirą erdvę, kur jie galėtų dalintis savo rūpesčiais, gimė idėja suburti vyrų savitarpio pagalbos grupę. „Nelengva pradėti, kyla abejonių, ar susirinks žmonės, ar pavyks pateisinti jų lūkesčius, tačiau labai džiaugiamės, kad projektas KOPA suteikia galimybę kompleksiškai spręsti žmonių problemas, todėl ir imamės vis naujų veiklų. Vyrai, kurie dalyvavo individualiose psichologo konsultacijose, taip pat tėvystės įgūdžių grupėse vis užsimindavo, kad norėtų atskiros grupės, tad sudarėme jiems tokią galimybę. Startavę penkiese ir baigę kassavaitinius užsiėmimus, jie tęsė susitikimus kartą per mėnesį, o dabar yra susibūrę į atskirą bendruomenę“, – džiaugiasi R.Daubaraitė-Randė.
Panašus procesas vyksta ir pasibaigus moterų savitarpio pagalbos grupėms, skirtoms įvairaus amžiaus vaikų mamoms (susilaukusioms kūdikio, auginančioms mažus vaikus, lankančius darželį ir kt.). Labai dažnai grupių dalyvės savarankiškai tęsia susitikimus. Pasak Panevėžio BŠN koordinatorės R. Daubaraitės-Randės, tai patvirtina, koks svarbus žmonėms yra palaikymas iš susiduriančių su panašiais iššūkiais ir džiaugsmais.
„Mindfulness“ praktika nepasiteisino
Nepamirštos čia ir vyresnio amžiaus moterys. „Nors Panevėžyje aktyvi ir Bočių organizacija, ir Trečiojo amžiaus universitetas, bet matėme, kad moterims, baigusioms aktyvią profesinę veiklą, stinga erdvės, kur galėtų dalintis visais savo jausmais ir jaustųsi priimtos“, – apie dar vieną grupę pasakoja R.Daubaraitė-Randė.
Visos savitarpio pagalbos grupės Panevėžio miesto BŠN organizuojamos laikantis tos pačios struktūros – du mėnesius iki 10 žmonių dviems valandoms kartą per savaitę susitinka kartu ieškoti atsakymų į jiems aktualius klausimus.
Beveik visos jos sulaukia didelio susidomėjimo ir vis kartojamos, tačiau pasitaiko ir organizacinių sunkumų. Į grupinius užsiėmimus moterims, patyrusioms smurtą, dalyvės nesiregistravo, tad teko ieškoti priežasčių ir sprendimo. „Tikrai žinojome, kad tokia grupė reikalinga, todėl pakeitėme pavadinimą į „Moterims, kurių vyrai narcizai“ ir tai pasitvirtino“, – prisimena projekto koordinatorė.
Dar vieną pamoką atnešė bandymas organizuoti įsisąmoninto dėmesingumo grupes, kuriose buvo taikoma „Mindfulness“ praktika. Šios grupės išblėso ir išsisėmė nepraėjus dviems mėnesiams – daugelis dalyvių vos vieną kartą pabandė ir daugiau neatėjo. „Daugiau konkrečių praktikų nesiūlome. Savitarpio pagalbos grupėse žmonėms svarbiausia pajusti, suprasti ir pasidalinti tuo, kas su jais šiuo metu vyksta, pamatyti tarsi iš šono save, suprasti, kad yra ne vieni su tokiomis pačiomis problemomis“, – sako R.Daubaraitė-Randė.
Svarbiausia girdėti žmogaus poreikius
Šiuo metu jaučiamas itin didelis pagalbos paauglių tėvams poreikis. Panevėžio BŠN specialistai girdėdami, kad šiame etape tėvams nepakanka tik žinių, gautų tėvystės įgūdžių mokymuose, planuoja daugiau savitarpio pagalbos grupių, kuriose spendžiami paauglystės iššūkiai.
Projekto koordinatorė R.Daubaraitė-Randė pabrėžia, kad organizuojant kompleksines paslaugas šeimai, svarbiausia atsižvelgti, ko šiuo metu labiausiai reikia tos savivaldybės žmogui. Svarbu girdėti su kokiais iššūkiais kiekvienas registruojasi paslaugoms, kokius lūkesčius išsako, taip pat svarbu įsiklausyti ir į žinutes, ateinančias iš partnerių, kolegų, dirbančių ne tik bendruomeniniuose šeimos namuose, bet ir kitose įstaigose.
Vis dėlto, specialistė įsitikinusi, kad ne mažiau svarbu ir skleisti žinią apie teikiamas paslaugas, todėl planuoja pradėti bendradarbiauti su Panevėžio sveikatos priežiūros įstaigomis, daugiabučių bendrijų pirmininkais. Taip pat savo veiklą toliau aktyviai pristatys miesto renginiuose, ugdymo įstaigose ir vietinėje žiniasklaidoje.
Nuotr. Panevėžio miesto BŠN